Tekmovanja v znanju

Tudi letos bomo v okviru šole izvajali šolska tekmovanja v znanju različnih predmetov.

TEKMOVANJE UČENCEV 8. in 9. RAZREDA OSNOVNE ŠOLE V ZNANJU ANGLEŠKEGA JEZIKA

Šolsko tekmovanje iz angleščine bo potekalo 19. 11. 2024 ob 13.00 v učilnici za angleški jezik SCFrana Milčinskega Smlednik. Udeležijo se ga lahko učenci in učenke 8. in 9. razreda.

Mentor: Iztok Dremelj

ŠOLSKO TEKMOVANJE IZ MATEMATIKE

Šolsko tekmovanje iz matematike za Vegovo priznanje (matematični Kenguru) bo potekalo v četrtek, 20. 3. 2025, ob 13.00 v matematični učilnici SC Frana Milčinskega Smlednik.

Mentor: Silvo Bogataj

TEKMOVANJE IZ KEMIJE

Šolsko izbirno tekmovanje iz kemije bo potekalo v ponedeljek, 25. januarja 2025. Učenci, ki bodo dosegli določeno število točk se bodo lahko uvrstili na regijsko (22. marec 2025) in državno tekmovanje (10. maj 2025).

Mentorica: Nevenka Kozjek

EPI READING BADGE (ANGLEŠKA BRALNA ZNAČKA)

Tudi v tem šolskem letu bomo sodelovali pri najbolj množičnem bralnem tekmovanju v tujih jezikih v Sloveniji, pri katerem sodeluje več kot 50 000 mladih bralcev.

Tekmovanje iz znanja za EPI BRALNE ZNAČKE organizira DZS, d. d., Divizija založništev, Izobraževalno založništvo, ŠOLSKI EPICENTER skupaj z zunanjimi strokovnimi sodelavci.

Primarni cilj je pri učencih razvijati bralno kulturo tudi v tujem jeziku, dodatno motivirati učence k učenju tujega jezika, bogatiti besedišče in iskati medpredmetne povezave.

Teden EPI READING BADGE bo potekal v mesecu marcu. Točen termin bo znan naknadno. Tekmovanja se lahko udeležijo vsi učenci od 6. do 9. razreda.

Mentor: Iztok Dremelj

VESELA ŠOLA

Vesela šola je izobraževalni projekt, namenjen osnovnošolcem od 4. do 9. razreda in njihovim mentorjem. Vesela šola mlade spodbuja k celovitemu pridobivanju znanja, veščin in spretnosti. Tematske niti se stekajo v tekmovanje, ki se ga lahko udeležijo vsi učenci. Namen Vesele šole je širjenje splošnega znanja na hudomušen in igriv način. Vsebine so raznovrstne in so vezane na aktualne teme današnjega časa. Lahko so povezane z učnim načrtom osnovne šole, lahko pa so izbrane zato, da bi učence seznanili tudi s takimi vsebinami, ki v učnem načrtu za osnovnošolce niso predvidene.  Vesela šola zaokrožuje tematske niti z zaključnim državnim tekmovanjem. Mesečne teme so predstavljene v reviji Pil in na spletu v obliki učnih poti.

Pri Veseli šoli se bomo letos lotili različnih tem:

  • Labirint čustev (september 2024)
  • Adrenalinski športi (oktober 2024)
  • Varna raba novih tehnologij (november 2024)
  • Luna (december 2024)
  • Obnovljivi viri energije (januar 2025)

Šolsko tekmovanje bo 5. marca, državno 9. aprila 2025.

  • Kaj jejo živali? (februar 2025)
  • Letala na pomoč (marec 2025)
  • Planšarstvo (april 2025)
  • Kako so nastale barve (maj 2025)
  • Koralni grebeni (junij 2025)

Mentorica: Zala Erčulj Šavli

BRALNA ZNAČKA

»Knjige so doma na polici. Tam so zaprte. Tako spijo in seveda molčijo.
Ko jih vzamem v roko, se črke spletejo v zgodbe,
take vesele in za otroke, pa resne in resnične,
lažnive in mične, pustolovske in indijanske,
ki vriskajo po dvoriščih in parkih, gozdovih,
ki s pticami in metulji silijo pod nebo.
Če so knjige zaprte, molčijo. Potem za njih ne vemo.
In je tako, kot jih sploh ne bi bilo.«

(Nataša Golob)

logotip-bz

Branje je ključ do uspeha pri vseh šolskih predmetih, zato je pomembno, da otrokom privzgojimo pravilen odnos do branja in knjig.

Bralna značka je slovensko gibanje, ki že več kot šestdeset let spodbuja razvoj bralne kulture mladih. Osnovala sta jo pisatelj Leopold Suhodolčan in prof. Stanko Kotnik. Bralna značka spodbuja prostovoljno branje v prostem času. Razvijali jo bomo kot dopolnilo k pouku slovenskega jezika in književnosti ter dejavnostim šolske knjižnice. Glede na vsakoletni načrt dela pa jo je seveda mogoče povezati še z marsičim, kar se na šoli dogaja: druge interesne dejavnosti, dnevi dejavnosti, predvsem kulturni dnevi, knjižnično-informacijska znanja ipd. Osnovni cilj je razvijati bralno kulturo. To bomo skušali doseči skozi različne metode in oblike dela:

  • bralni debatni klub pod mentorjevim vodstvom;
  • projektno delo (raziskovalno in ustvarjalno delo, srečevanje z jezikom, tudi branje umetnostnih besedil, uporaba različnih medijev, sodelovanje z drugimi interesnimi dejavnostmi na šoli);
  • praznovanje praznikov, povezanih s knjigo in branjem: 17. september (dan zlatih knjig), 2. april (mednarodni dan knjig za otroke), 23. april (svetovni in slovenski dan knjige).

Motiviranje in preverjanje se bo dogajalo po meri in okusu otrok (zabavno, privlačno, sklepne prireditve, sproščeni nastopi, zabavna srečanja ipd.).

Mentor: Jakob Einfalt